Rozmiar: 27837 bajtów

Odznaczenia

Anna Walentynowicz, Andrzej Gwiazda, ks. abp. Antoni Tokarczuk zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Jest to najwyższe odznaczenie państwowe.

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski otrzymała Joanna Duda-Gwiazda, żona Andrzeja Gwiazdy oraz pośmiertnie Alina Pieńkowska.

Wręczono również Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski – w sumie z okazji 3 Maja 80 osób otrzymało z rąk Prezydenta RP odznaczenia. Kilku kombatantów z II wojny światowej otrzymało nominacje generalskie, wśród nich Elżbieta Zawadzka – jedyna kobieta wśród cichociemnych. Pełną listę odznaczonych można znaleźć na stronie: http://www.prezydent.pl, a dokładnie: http://www.prezydent.pl/x.node?id=1011848&eventId=4527035.

Lech Kaczyński zapowiedział nową politykę państwa mającą na celu uhonorowanie tych, dzięki którym Polska jest wolnym demokratycznym krajem. Należy przypomnieć osoby, które przez lata były zapomniane przez dotychczasowe władze i media.

przyjmując odznaczenie, Andrzej Gwiazda stwierdził, między innymi, że przyjmuje je nie tylko osobiście, ale traktuje jako wyróżnienie i podziękowanie dla wszystkich osób, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Powiedział, że po raz pierwszy od 15 lat jest sytuacja taka, że można w Polsce przyjąć z rąk władz odznaczenie. Wspomniał o mediach, które nie są wolne. Jeśli wszystkie reprezentują takie same poglądy z jedynym wyjątkiem to znaczy, że dużo jest jeszcze w kraju do zrobienia. Pogratulował też Narodowi, że mimo takiego szumu informacyjnego i ataku mediów, był w stanie dobrze wybrać zarówno w wyborach parlamentarnych jak i prezydenckich.

Anna Walentynowicz zwróciła się do osób młodych, przypominając im, że to od nich zależy przyszłość Polski.


To był ich dzień

Górnicy na Górnym Śląsku płakali, gdy oglądali relacje z Pałacu Prezydenckiego. Dla nich Order Orła Białego dla Gwiazdy i Walentynowicz to zapowiedź nowej Polski. To tak, jakby oni tam stali. W sobotę 6 maja w Zabrzu odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym. W kuluarach mówiono o jednym, o nadziejach na wolną Polskę. Odznaczenie Andrzeja Gwiazdy, Anny Walentynowicz i ks. abp. Antoniego Tokarczuka to czytelny sygnał. Płakali, starzy twardzi górnicy śląscy płakali.

– Mnie nie zaszkliły się oczy, płakałem jak bóbr – powiedział Marian, górnik z Jastrzębia.

Jadwiga Chmielowska