Będzie skwer Solidarności Walczącej


Tomasz Wysocki


W czwartek wrocławska rada miejska podjęła decyzję o nadaniu skwerowi na placu Kościuszki imienia Solidarności Walczącej. Radni Lewicy i Demokratów zapowiedzieli, że zaskarżą sposób przyjęcia uchwały.


Postanowienie, że właśnie to miejsce będzie upamiętniać organizację założoną w 1982 we Wrocławiu, nie jest przypadkowe. Na głazie, który leży na wysepce na środku pl. Kościuszki, do tej pory zachował się znak SW, wyryty w czasie stanu wojennego. Kilka dni temu do biura prezydenta Rafała Dutkiewicza wpłynęła propozycja wyróżnienia tego miejsca. Podpisali się pod nią przedstawiciele komitetu organizacyjnego obchodów 25-lecia powstania Solidarności Walczącej, m.in. Kornel Morawiecki, legendarny przywódca SW. Projekt nadania nazwy skwerowi znalazł się w programie posiedzenia rady miasta dopiero dzisiaj, w formie uzupełnienia do uchwały o zmianie nazw ulic. Nie miał opinii Towarzystwa Miłośników Wrocławia, o które zwykle rada zabiega. – To nie jest wymagane. Zresztą, nie było już na to czasu. Chcieliśmy zdążyć z nadaniem nazwy jeszcze przed obchodami rocznicy SW. A ta przypada na połowę czerwca. Ta sesja była ostatnią okazją – mówi Grzegorz Roman, dyrektor miejskiego departamentu architektury i rozwoju.

Przeciw dyskusji nad pomysłem prezydenta opowiedzieli się wyraźnie radni Lewicy i Demokratów. Tomasz Czajkowski: – Projekt jest niezgody ze statutem. Radni powinni mieć siedem dni na zapoznanie się z nim.

Za uchwałą głosowało 22 radnych, dwoje się wstrzymało, a pięciu było przeciw. W tym obaj radni Lewicy i Demokratów i trójka z PO.

– Doceniam dokonania Kornela Morawieckiego, sam roznosiłem w latach 80. ulotki Solidarności Walczącej. Jednak ta uchwała została niechlujnie przygotowana. Przy okazji po raz kolejny władze łamią zasady i pokazują, że nie przejmują się inaczej myślącymi – twierdzi Czajkowski i zapowiada: – Skierujemy do wojewody wniosek, aby uchylił tę uchwałę.

– Prawo nie zostało złamane, po prostu przyjęliśmy uchwałę w innym trybie – podkreśla z kolei Jarosław Krauze, przewodniczący klubu radnych Rafała Dutkiewicza. – Postawa lewicy mnie nie zaskakuje. Gdyby głosowanie odbyło się w innym terminie, także byliby przeciw nadaniu temu miejscu nazwy Solidarności Walczącej.


W czwartek radni przyznali Kornelowi Morawieckiemu Nagrodę Wrocławia.


Źródło: Gazeta Wyborcza – WrocławSkwer

Skwer Solidarności Walczącej we Wrocławiu
Fot. Wojciech Trojanowski