Kazimierz Michalczyk

Wystawa o "Solidarności" w Berlinie

W Domu Poselskim (Abgeorgnetenhaus) w Berlinie, od 21.02. do 10.03.2006 r. odbywa się wystawa pt."Solidarność, początek drogi, Sierpień 1980 – Grudzień 1981".

Duża reklama wystawy ukazała się w "Tagesspiegel". Chwała za to poslom Berlina – pomyślałem i zawstydzony szybko sprawdziłem w kalendarzu, jaką rocznicę przegapiłem. Po jakimś czasie doszedłem do tego, że wystawa jest organizowana z okazji "Roku Polsko-Niemieckiego", na ktory wydano ogromne sumy.

Na trzecim piętrze Domu Poselskiego, w dużych dwóch holach i łączącym je korytarzu oglądałem wystawę zdjęć dokumentujacą powstawanie "S". Od sierpnia 1980 do grudnia 1981, każdy miesiąc osobno opisany i udokumentowany świetnymi zdjęciami różnej wielkości. Niektóre pokazywały nawet rzeczywistą wielkość fotografowanych.

Zachwycony wystawą, zdjęciami pokazującymi robotników Gdańska, Szczecina i Jastrzębia. Wiele znanych twarzy pozytywnie i negatywnie zapisanych w mojej pamięci. Przeszedłem całą wystawę i zdumiony stwierdziłem, że nie zauważyłem najważniejszych bohaterow tamtego okresu. Przeszedłem wystawę jeszcze raz, tym razem bardzo dokladnie oglądałem każde zdjęcie. Rzucał się w oczy cały czas taki jeden z wąsem, ale bohaterów ani śladu.

Wreszcie znalazłem !!!!!

Na 289 zdjęc znalazlem jedno zdjęcie Andrzeja Gwiazdy, które zostało umieszczone w sierpniu 1981. Anna Walentynowicz aż dwa razy występuje na tej wystawie. Pierwszy raz w październiku 1980, a drugi w marcu 1981.

Odechciało mi się liczyć, ile razy wystepują tam tacy bohaterowie "S", jak Jaruzelski, Kiszczak, Jagielski czy Kulikow. Poza tym było już po 18 i musiałem opuścić wystawę. Wzialem darmowy duży plakat i CD.

Dzisiaj idę drugi raz. Tym razem na spokojnie, z dystansem, spojrzeć oczami osoby nie obarczonej balastem własnych doswiadczeń. Poznać historię podawaną przez dzisiejszych opiniotwórców.

A oto oni:
Wystawa powstała na 25 rocznicę powstania "S" pod patronatem Prezydenta Warszawy.

Scenariusz wystawy:
Anna Brzezińska
Jan Buchwald
Danuta Jackiewicz

Projekt plastyczny wystawy:
Wojciech Neubart

Opracowanie graficzne:
Maciej Buszewicz

Kurator wystawy:
Danuta Jackiewicz

Konsultacja historyczna:
Prof. Cezary KrólRozmiar: 2789 bajtów     Rozmiar: 2789 bajtów     Rozmiar: 2789 bajtów     Rozmiar: 2789 bajtów     Rozmiar: 2789 bajtów    
Rozmiar: 27837 bajtów